Prehranjevanje z živili, ki ne vsebujejo veliko hranil, neprestane stresne okoliščine in nezdrav način življenja so dejavniki, ki vplivajo na pomanjkanje magnezija v telesu. Na dnevni ravni veliko ljudi ne vnaša zadostne količine minerala v telo. Pri nekaterih so posledice bolj blage, spet drugi pa precej občutijo simptome, ki se odražajo na različne načine.
Mineral lahko vnesemo v telo le s prehrano, ali pa poiščemo ustrezno prehransko dopolnilo in si tako sami pomagamo pri ublažitvi simptomov, ki jih prinaša pomanjkanje magnezija v telesu. Več o tem si lahko preberete na spletnem naslovu https://www.zurnal24.si/slovenija/pomanjkanje-magnezija-in-zakaj-je-pomemben-348317, kjer boste našli ključne informacije o tem, kakšne naloge opravlja mineral v telesu.
Pomanjkanje magnezija vpliva na mišične krče in zdravje srca
Uravnoteženi elektroliti v telesu vplivajo na delovanje mišic. Mineral pa je del elektrolitov, ki deluje skupaj z kalcijem, natrijem in kalijem. Elektrolitski mineral se v eni četrtini nahaja v mišičnem tkivu, zato se pomanjkanje magnezija odraža v nehotenih bolečinah, trzljajih in krčih v mišicah, tudi kar se tiče krčev v času menstruacije. Nezadostne količine minerala pa dolgoročno lahko povzročijo tudi močnejše krče, ki ovirajo vsakodnevne aktivnosti.
Na drugi strani ima mineral pomembno vlogo tudi pri delovanju srca, saj je srce ena izmed najmočnejših mišic v telesu, ki prav tako potrebuje uravnotežene elektrolite za delovanje. Kronično pomanjkanje magnezija lahko privede do različnih srčnih težav, med drugim so najbolj opazne srčne aritmije.
Pomanjkanje magnezija vpliva na zdravje kosti in zob
25 odstotkov minerala v telesu se nahaja v mišičnih tkivih, 60 odstotkov pa se nahaja v kosteh. Mineral se veže s kalcijem, zato kalciju pomaga, da se lažje absorbira, prenaša in presnavlja. Posledično mineral pomembno prispeva k zdravim in močnem kostem, pri čemer pomanjkanje magnezija lahko zavira normalno rast nove kostne mase, kar vpliva na nastanek osteoporoze.
Hkrati pa mineral skupaj s kalcijem pomembno vpliva tudi na zdravje zob, pri čemer je kronično pomanjkanje magnezija povezano s pojavom bolezni dlesni oziroma parodontoze ter s slabšo kakovostjo zob, ki so bolj nagnjeni k razvoju kariesa.